Як обрати термобілизну для каякінгу та туризму

Термобілизна (вона ж – термуха, друга шкіра, перший шар, thermo underwear) – завжди актуальна тема.
Сьогодні тільки "лінивий" не виготовляє термобілизну. Найцікавіше питання таке - як цей комплект білизни з тонкого матеріалу вартістю від 100 грн. до 5 тис. грн. може забезпечити комфортне перебування людини у будь-яку погоду та будь-яку ситуацію? Якщо на упаковці написано "-5С...-30С", то це ж не означає, що можна перебувати на вулиці тільки в цій термобілизні за такої температури!? Як виробники можуть врахувати, що ще носить людина як 2-3-4 шари, щоб заявляти такі температурні характеристики?
До термобілизни відносяться шкарпетки, кальсони, футболки з довгими та короткими рукавами, балаклава. Сучасну термобілизну вже оцінили люди, чия професійна діяльність або хобі пов'язані з повсякденним перебуванням на природі в холодний період.
Спочатку трохи теорії
Хороша термобілизна виконує дві важливі функції: швидко відводить піт та зберігає тепло. Відведення поту відбувається завдяки структурі синтетичних волокон та будові полотна. Відведення вологи полотнами ґрунтується на капілярному ефекті. Піт проходить крізь синтетичне полотно і не затримується у ньому. Далі або випаровується, або вбирається у шар верхнього одягу. Необхідно розуміти, що білизна не зігріває, а лише зберігає тепло, яке виділяє людина. Найкраще зберігає тепло шерсть, потім бавовна і віскоза, потім синтетика. Фліс або синтетичне полотно з мікроначісом майже еквівалентні за якістю тоншого шару з вовни.
Є кілька класифікацій термобілизни, розглянемо дві:
1. За складом:
- повністю синтетична термобілиза (попілпропілен, поліамід, поліестер, еластан, штучні целюлозні волокна та їх комбінації). Поліпропілен відводить вологу і піт, а поліестер додає виробу міцність. Така синтетика швидко сохне навіть на тілі, не утворює зайвих складок, проста у догляді
- повністю натуральна (вовна овець породи меринос, верблюжа вовна, кашемір, бавовна, натуральний шовк та їх комбінації)
- змішані синтетичні волокна з натуральними волокнами у різних співвідношеннях. Хтось вважає такий варіант найоптимальнішим. т.к. поєднуються позитивні властивості двох різних матеріалів. Але тут важливе відсоткове співвідношення
2. За типом використання:
- статика (зимова рибалка, неходове полювання, деякі види робіт у геодезії, будівництві тощо)
- динаміка (всі активні види спорту, майже весь туризм, ходове полювання)
- змішана активність. Це є "каменем спотикання" для багатьох. Якщо на вулиці великий мінус, то новачки використовують найтовстішу і теплу термобілизну з мікрофлісу або вовни, забуваючи про те, що при русі всі шари можуть не впоратися з тепловиведенням організму і ось тоді починається "маленьке пекло"
Головні вимоги до термобілизни: щоб у ній було комфортно, матеріал був приємний для шкіри, бірки та шви ніколи не заважали. Також дуже добре, коли виробник робить велику розмірну сітку, щоб кожен міг вибрати для себе відповідний розмір.
Класифікація по типу "виконуваної роботи"
При фізичній роботі шкіра людини виділяє досить велику кількість вологи, яка, накопичуючись у тканині звичайної білизни, різко знижує її теплоізоляційні властивості. На зігрівання та випаровування цієї вологи витрачається додаткова енергія. Це особливо помітно під час занять водними видами спорту, коли волога потрапляє ще й ззовні. Тут важливим стає те, що, наприклад, поліпропілен абсолютно не вбирає воду, і ви не витрачаєте енергію на зігрівання цієї води - вона швидко стікає, і білизна висихає за лічені хвилини навіть на тілі, без відчуття дискомфорту.
Тобто сучасна функціональна білизна ефективно відводить вологу від тіла (або в атмосферу, або у зовнішні шари одягу), що знижує тепловтрати організму в холодну погоду і додає відчуття комфорту.
Серії білизни підвищеної товщини, крім відведення води, мають достатні теплоізолюючі властивості, що дозволяє використовувати їх як светри.
Про використання термобілизни
Традиційним варіантом використання термобілизни є її використання у вигляді першого шару у багатошаровій системі одягу.
Це загальноприйнята на сьогоднішній день система одягу, яка має на увазі використання декількох (до 3-5) шарів одягу, де основним призначенням першого шару є відведення вологи від тіла, наступний шар зазвичай виконується з Polartec і забезпечує терморегуляцію і наступний забезпечує захист від вітру та атмосферних опадів та виконується з мембранних тканин типу Gore-Tex. Можливі також різні проміжні варіанти.
Плетіння волокна
Практично всі сучасні тканини для термобілизни виконані з мікроволокна - це дуже тонке волокно різного плеттіння, яке, будучи сплетеним у тканину, створює неповторне відчуття комфорту завдяки високій щільності ворсинок.
Кілька років тому були дуже популярні тканини так званого вафельного плетіння. Ці тканини створювали товстий повітряний прошарок і добре гріли при мінімальній вазі, але через малу площу зіткнення шкіри і волокна вони погано відводили вологу. Сучасні тканини мають набагато менш виражене об'ємне плетіння ("вафельне" або "поздовжній рубчик") або навіть зовсім гладкі.
Білизна має бути зручною, не терти і не обмежувати рухи. Важливо правильно підібрати розмір - для каякінгу ми зазвичай радимо купувати білизну в обтяжку, щоб сиділа, як "друга шкіра", а для інших застосувань можна підібрати вільніший розмір, але висіти, як на вішалці, білизна не повинна. Ще один критерій якісної білизни це так званий "плоский" шов. Це м'який та еластичний шов, який ніколи не тертиме шкіру, оскільки виконаний із зовнішнього боку. Різні бірки та етикетки теж мають бути зовні.
Декілька порад при виборі термобілизни
- Якщо вам потрібна білизна для повсякденного носіння, то можна вибирати практично будь-яку — вовняну, з додаванням бавовни, чисто синтетичну і т.д. Потрібно тільки не помилитися з вибором товщини — тонка білизна для теплих часів, товста для зими.
- Якщо ви спортсмен-гірськолижник, сноубордист або захоплюєтеся зимовою рибалкою, то правильним вибором буде як білизна з додаванням натуральних волокон, так і синтетична. Для вас важливим є як здатність білизни відводити вологу, так і теплоізоляційні властивості.
- Якщо ви альпініст, турист, каякер, яхтсмен, то ваш вибір обмежений 100% синтетичними тканинами і взимку і влітку. Тільки така білизна здатна протягом багатьох днів при безперервному носінні забезпечити комфорт і тепло.
І ще раз про головне. Термобілизна має насамперед ефективно відводити вологу від тіла — це її головне завдання. Домогтися тепла можна і за допомогою пуховика, але він не замінить якісної термобілизни.
Що нам пропонують виробники термобілизни?
- Ordana - український виробник, послугами якого користуються закордоном. Термобілизна Ordana – набула шаленої популярності серед вітчизняних туристів, завдяки своїм показникам і ціновій політиці компанії Ordana. Термобілизна випускається у кількох варіантах (легко-літньому, середньому-демісезонному, зимовому-теплому). Широка лінійка чоловічих, жіночих та дитячих розмірів. Досить широка кольорова гама. Білизна виготовлена з тонкого, легкого та еластичного матеріалу (100% поліестер), що зберігає тіло сухим та свіжим у повному комфорті, як за теплої, так і прохолодної погоди. Ергономічний крій 3D забезпечує повну свободу рухів.
- Kokatat - легендарна лінія функціональної спідньої білизни забезпечує транспортування вологи під час тривалих тренувань, змагань, повсякденного використання. Час висихання – 11 хвилин. Механічний розтяг тканини на 300%.
- Peak UK – високофункціональний одяг, призначений для інтенсивних фізичних навантажень у холодні зимові дні. Використовується спеціальна безшовна тривимірна технологія зональної в'язки. Порожнисті, наповнені повітрям волокна відповідають за збереження тепла, тоді як зони різної щільності і фактури здійснюють контроль температури різних ділянках тіла.